Полон очима очевидця на виставці донеччанина

У рамках  проекту «Український схід. На лінії вогню» у «Національному музеї історії України у другій світовій війни» презентовано мистецьку виставку художника-донеччанина Сергія Захарова. Експозиція із символічною назвою «Пітьма. Хроніки інверсії»  розповідає про окупацію бойовиками Донецька й про ті дні, коли митець перебував у полоні.

Відвідувачі виставки могли передивитися та взяти із собою книгу – своєрідний графічний роман «Діра», виданий шістьма мовами за підтримки Міністерства інформполітики України. У нього увійшли всі малюнки художника з коментарями, присвяченими донецьким подіям 2014 р.

За словами представника Міністерства інформаційної політики Віктора Литвинова, малюнки Сергія Захарова можна назвати документальними.

«Вони ніяк и ніким не відредаговані, непідкрашена правда», — підкреслив Віктор Литвинов.

Тож Сергій перебував у полоні майже с самого початку окупації Донецька. Розказує, що під час прогулянки містом, роблячи фотографії був затриман. Його помістили у камеру, де люди грали в шахи. Тож, здавалося, що нічого страшного не відбудеться до тих пір, поки його не повели на допит. Серед катів була і жінка, яка вимовила: «Цікаво: про що думає людина перед смертю?». Було страшно, бо важко уявити: чим закінчиться день. Але ж Сергію пощастило вижити, свої враження виразив у творчості.

«Коли мене питають як я витримав все це, то можу сказати, що на той час я майже нічого не відчував. Бо спрацьовує у такі моменти інстинкт самозбереження. Я ніби то спостерігав за собою і за тим, що відбувалося, зі сторони», — ділиться Сергій Захаров.

Під час презентації виставки відбулася дискусія на тему «Мистецтво та війна». Говорили з представниками української інтелігенції Донбасу, які нині мешкають у Києві та Вінниці. Дискутували присутні багато, цікаво та плідно. Про функцію та місію митців на війні. Чи може бути мистецтво засобом інформаційної війни та її полем? Чи мають право митці бути поза війною та політикою? 

За словами Олени Стяжкіної, української письменниці, публіциста, доктора історичних наук,  засновниці громадського руху «Деокупація. Повернення. Освіта» до полону можна було потрапити просто за те, що говориш українською мовою. Наприклад, її чоловік, інженер за фахом, має хобі – вишивати. Тож за це його одного з перших ополченці внесли до списку тих, кого потрібно негайно розстріляти.

«Можна бути аполітичним до тих пір, поки до твоєї хати не прийде ополченець», — розповідає Олена Стяжкіна.

Вона виразила подяку Сергію Захарову за те, що він не промовчав, а виразив свій травматичний досвід у творчості. Деякі відвідувачі дискусії посеред виступів спікерів вставали і виходили з залу, що визвало обурення. Потім з ясувалося, що це були молоді люди з Донбасу, яким нестерпно боляче чути і згадувати минуле, тому вони так вчинили.

Що стосується виставки Сергія Захарова, то у творчих роботах яскравих кольорів не побачимо – виключно чорно-білі тони, іноді сірі. Короткі розповіді про перебування у «в’язниці» через зображення – історія однієї людини, що передає спільну трагедію суспільства. Водночас це своєрідна арт-терапія, що й допомогла автору зцілитися душевно.

  • Графічна серія «Оболонка». На малюнках – розмиті обличчя без очей. Замість них зіяють діри як символ відсутності в багатьох людей критичного мислення, їх піддатливості згубному впливу пропаганди.
  • Комікси «DumPster». Чорно-білі графічні малюнки розкривають хроніку захоплення Донецька і, власне, полону художника. Полон – це підвал з бетонною долівкою, вкритою шматом картону, багато разів використаний невідомо ким пластиковий посуд, з якого доводилося їсти без допомоги ложки чи виделки, допити з демонстрацією залитої кров’ю стіни, лжерозстріли, яких Сергій Захаров пережив три, і ще багато-багато чого, про що страшно навіть писати, не кажучи вже про те, щоб пережити.
  • Образи зі stree art проекту «Мурзилка» – карикатури на представників окупаційної влади. Ті самі, власне з чого все почалося.

Виставка триватиме декілька тижнів, тож всі охочі ще встигнуть побачити все своїми очима.

 

На фото: Сергій Захаров та Олена Гончарова

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code